rozwód Wrocław

Alimenty na dziecko podczas sprawy rozwodowej

Sąd może orzec alimenty na wspólne potomstwo małżonków podczas sprawy rozwodowej. Orzeka także, w jaki sposób rodzice będą wychowywać dzieci oraz do jakiej wysokości będą zobowiązani w przypadku ponoszenia kosztów związanych z ich utrzymaniem. Co ważne, nawet jeśli rodzice są zgodni co do wysokości alimentów i sposobu sprawowania opieki nad małoletnim potomstwem, sąd i tak musi zawrzeć te informacje w wyroku.

Obowiązek alimentacyjny

Rodzice są zobowiązani do utrzymywania potomstwa przez cały czas, gdy są one niesamodzielne i nie są w stanie zdobyć środków do życia. Ponadto, rodzice są zobowiązani do wypełniania powinności rodzicielskich, czyli dbania o edukację potomstwa, rozwój kulturalny i fizyczny, przygotowania do samodzielnego życia.

Alimenty, a pełnoletność

Obowiązek alimentacyjny nie wygasa po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności. Jeżeli potomek chce kontynuować swoją edukacje, wówczas rodzic jest zobowiązany do płacenia alimentów do momentu, w którym dziecko będzie w stanie żyć samodzielnie. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której dziecko notorycznie nie dopełnia swoich obowiązków związanych z nauką - w takim przypadku obowiązek alimentacyjny może wygasnąć.

Wysokość świadczenia alimentacyjnego

Podczas ustalania wysokości alimentów, które jeden z małżonków będzie zobowiązany do płacenia, sąd bada możliwości zarobkowe takiej osoby, tj. jego zawód, wykształcenie, wiek, stan zdrowia. Nie jest istotny tylko dochód osiągany przez małżonka, czy nawet jego brak - chyba, że wykaże, iż dokłada wszelkich starań, aby dostać zatrudnienie. Działa to także w drugą stronę - rodzice i dzieci powinni żyć na takim samym poziomie - jeżeli jeden rodzic posiada bardzo duże dochody, wówczas sąd może zobowiązać go do zaspokojania dodatkowych potrzeb dziecka.

Sprawa o alimenty, a wytoczenie powództwa o rozwód Wrocław

Jeżeli do sądu najpierw trafi pozew o orzeczenie alimentów wobec dziecka, a dopiero później pozew rozwodowy, wówczas postępowanie alimentacyjne (o ile nie zostało zakończone) zostaje zawieszone z urzędu, a wyrok w kwestii alimentów zostanie rozstrzygnięty podczas postępowania rozwodowego. Rozstrzygnięcie kwestii alimentacyjnych w wyroku rozwodowym nie posiada klauzuli natychmiastowej wykonalności - warto o tym pamiętać i zabezpieczyć roszczenia o alimenty na czas trwania sprawy rozwodowej. Polega to zwykle na tym, że sąd ustala kwotę, która musi być płacona comiesięcznie przez cały okres trwania postępowania rozwodowego na rzecz potomostwa.

Dlaczego warto wnieść pozew o alimenty przed rozwodem?

Sprawa dotycząca ustalenia alimentów na rzecz dziecka jest mniej czasochłonna niż sprawa rozwodowa. Ponadto, odbywa się w sądzie rejonowym, a nie okręgowym jak ma to miejsce w przypadku orzekania o rozwodzie. Po uzyskaniu prawomocnego wyroku rodzic jest uprawniony do domagania się alimentów od drugiej strony, a w przypadku, gdy druga strona nie będzie dopełniać obowiązku alimentacyjnego, ma podstawę do wszczęcia egzekucji ze strony komornika. Rozwiązanie takie jest także rozwiązaniem tańszym, gdyż sprawy dotyczące alimentów są zwolnione z kosztów sądowych.

Rozwód i alimenty Wrocław, Opole, Nysa

Nasza kancelaria zapewnia praktyczne i efektywne rozwiązania prawne. Pomagamy w delikatnych i przede wszystkim trudnych ze względów emocjonalnych sprawach rodzinnych. Zapewniamy pełne wsparcie procesowe. Specjalizujemy się w rozwiązywaniu małżeństw (sprawy o rozwód i separacje), w sporach o podział majątku wspólnego, zajmujemy się sprawami o alimenty, władzę rodzicielską, ustanowienie sposobu kontaktów z dziećmi, czy też o zarząd majątkiem dzieci. Zapraszamy klientów z Wrocławia, jak również z pobliskich miejscowości (Oleśnica, Nysa, Brzeg, Opole). Nasze usługi świadczymy na terenie całego województwa dolnośląskiego i opolskiego, a także w województwach sąsiednich.


Źródło: InforSkontaktuj się z nami

Treść wiadomości:
Firma:
Imię i nazwisko:
Email:
Zgody:
* Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w zgłoszeniu przez Kancelarię Radcy Prawnego Krzysztofa Olejnika z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Kurzy Targ 5, pok. 206-211 (piętro II) na potrzeby realizacji zgłoszenia.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla celów marketingowych i statystycznych, w trakcie a także po wygaśnięciu usług realizowanych przez Serwis. Dane nie będą udostępniane innym podmiotom. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 R. w sprawie ochorny osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych) dane zamieszczam dobrowolnie, mam prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania i żądania zaprzestania przetwarzania moich danych osobowych.
* Prosimy o wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych. Bez jej oznaczenia nie będzie możliwe wysłanie formularza, a także przesłanie Państwu odpowiedzi drogą elektroniczną. W każdej chwili przysługuje Państwu prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, ograniczenia przetwarzania, usunięcia, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu oraz prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie. Administratorem danych osobowych jest Koncept Kancelaria Radcy Prawnego Krzysztofa Olejnika. Podanie danych osobowych, które przetwarzane będą w celach marketingowych jest dobrowolne.