rozwód Wrocław

Czy można wystąpić o rozwód bez pomocy adwokata?

Oczywiście jest to możliwe. Każdy z nas ma prawo wystąpić w sądzie bez udziału zawodowego pełnomocnika, jednakże wybór ten może ponieść za sobą kilka konsekwencji. Występując samodzielnie jako strona należy stosować się do wymogów formalnych zawartych w przepisach prawa cywilnego (np. podczas tworzenia wniosków i pism procesowych). Musimy zadbać o poprawność formalną pozwu o rozwód / odpowiedzi na pozew o rozwód, pamiętać o wszystkich wymaganych załącznikach oraz odpisach. Podczas rozprawy koniecznym będzie samodzielne przedstawienie naszego stanowiska, a także ustosunkowanie się do wypowiedzi drugiej strony. Koniecznym jest także zadbanie o prawidłowy i wystarczający materiał dowodowy w przypadku sprawy o rozwód z orzeczeniem o winie oraz w przypadku wnioskowania o alimenty i sprawowanie władzy rodzicielskiej.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy adwokata podczas rozwodu?

Przede wszystkim dlatego, że wtedy naszą sprawę poprowadzi osoba posiadająca wiedzę merytoryczną oraz spore doświadczenie w tego typu sprawach. Pamiętajmy, że sprawy rozwodowe nie należą do prostych spraw. Towarzyszy im wiele emocji oraz stresu, a to niestety nie są dobrzy doradcy. Powierzenie rozwodu profesjonaliście pozwala na zmniejszenie naszych zmartwień i lepszym skupieniu się na naszym życiu prywatnym. Co więcej - ustanowienie pełnomocnika w sprawie rozwodowej pomaga uniknąć częstych wizyt w Sądzie, gdyż to własnie on może stawiać się na rozprawach, przesłuchiwać świadków, składać wnioski.

Pozew o rozwód przygotowany przez adwokata będzie pozbawiony braków formalnych, co z kolei wpłynie korzystnie na szybkość postępowania (Sąd nie będzie nas wzywał do uzupełnienia brakujących dokumentów, unikniemy zbędnej i czasochłonnej wymiany korespondencji z Sądem).

Adwokat doradzi nam, w jaki sposób przygotować się do przesłuchania w Sądzie, aby zwiększyć szansę na osiągnięcie korzystnego dla nas wyniku. Po zakończeniu sprawy pomoże nam również racjonalnie ocenić wyrok Sądu oraz doradzi, czy warto jest wnieść apelację. Należy zaznaczyć, iż w przypadku bezskutecznej próby odwołania się od orzeczenia Sądu niższej instancji, zostaniemy obarczeni kosztami procesu.

Pomoc prawnika w sprawie o rozwód będzie nieoceniona również w poniższych sytuacjach:

  • gdy druga strona postępowania ma adwokata,
  • gdy nie znasz dokładnie przepisów prawa oraz nie rozumiesz w pełni języka urzędowego,
  • gdy masz przypuszczenie, że druga strona może utrudniać Ci kontakty z dziećmi i/lub unikać obowiązku alimentacyjnego,
  • gdy nadal razem mieszkacie w waszej wspólnej nieruchomości,
  • gdy podczas trwania małżeństwa został zgromadzony duży majątek lub gdy wspólnie spłacacie zaciagnięty w trakcie trwania małżeństwa kredyt.Źródło: mentorgroup